Hei-Hei!
Mul on juba mõnda aeg olnud mõttes hakata ühtekokku koguma oma tervisliku toitumise alaseid teadmisi. Ühest küljest selleks, et endal meelest ei läheks, mida lugenud olen ja teisest küljest selleks, et teistegagi jagada. Esimese tõuke selleks andis üks kooliõde, kes palus täpsemalt rääkida maksapuhastusest. Panengi siis seekord siiasamma kirja maksapuhastuse info ja jagan veel mõned väga olulised näpunäited, mida maksapuhastuse ajal ja ka edaspidi jälgida. Selles raamatus, kust ma infot võtsin, räägib ka tegelikult sellest, et enne maksapuhastust peaks oma sooled puhtaks saama. Meie Arviga suht lasime selle koha üle, sest me hindasime oma sooled piisavalt puhtaks (Arvi on lihtsalt kiire seedimisega ja mina olen mitu korda paastunud) :), aga mine sa tea... praegu mõtlen, et vist peaks selle ka ikkagi igaks juhuks läbi tegema. Raamatus rääkis erinevatest soolepuhastuse variantidest, üheks (kõige efektiivsemaks) neist oli colon-hüdroteraapia. Uurisin järgi, et Tln-s saab seda teha Aurea Medias (30 euri) ja Tartus Biokliinikus (19 euri). Seda peaks tegema nii enne (soovitatavalt kuuendal ettevalmistuse päeval) kui pärast maksapuhastust (ma kujutan ette, et kuna see on suht kallis lõbu ikkagi, siis peaks seda kindlasti tegema enne esimest puhastust ja pärast viimast puhastust, arvestades, et vahepeal ebatervislikule teele väga tagasi ei kuku). Et siis igal juhul kui keegi maksapuhastuse ette võtab ja soovib enne ka soolte puhastamisega tegeleda, siis ma võin saata selle inglise keelse täispika raamatu pdf'i, kust saab ise täpsemalt lugeda (sealt alates lk 177). Lisaks saab puhastuse kohta netist tõmmata ka inglise keelse kokkuvõtte (pane google'isse otsingusse "The amazing liver and gallbladder flush overview pdf" - mul ei lase miskipärast linki kopeerida siia). Ja veel lisaks räägib raamat ka neerude puhastamise vajadusest, milleni me ka veel jõudnud ei ole, sest see nõuab kuu aega korraliku söömist, aga meil siin igast reisid ja muud üritused ees...
Lihtne kogu see värk olema igal juhul ei saa. Aga see on suht parim asi, mida oma keha heaks teha. Omal nahal olen tunda saanud, et kogu see tervislik eluviis pole absoluudselt lihtne – selle asemel, et hommikul krõbuskite peale piim visata, pead endale putru keetma, selle asemel, et lõunal väljas mõni päevapraad sisse keerata, peab sul kaasas olema kodus valmis tehtud salat, selle asemel, et õhtul kojutulles pitsa ahju visata pead hakkama aedvilja supi jaoks juurikaid tükeldama. Lihtne on olla laisk ja seepärast on ka minu kaal olnud nagu ameerika mäed (praegu võin ennast vist paigutada languse algusesse :). Ja üha enam lähevad mõtted selle peale, et maksku mis maksab, peaks ennast ükskord ikka lõplikult käsile võtma ja asja ära tegema. Üks mu töökaaslane (kutt USAst) on juba aasta aega kaine olnud, miks siis mina ei peaks sellega hakkama saama... aga igal juhul siin mõned nipid, mis kiirendavad seedimist ja ainevahetust:
Reegel nr 1 – ära joo mingit vedelikku söögi ajal, vähem kui pool tundi enne sööki ja vähem kui tund aega pärast sööki, sest joodav vedelik lahjendab maomahla ning lahja maomahl ei aita toidu seedimisele kuidagi kaasa. Seedimata toit läheb kõhus halvaks.
Reegel nr 2 – mälu oma toit korralikult läbi. Oled seda juba ilmselt ise ka kuulnud, aga siin on miks – toidu seedimine algab juba suus, kus toit saab endale külge süljes olevad seedeensüümid, kui sa toidu kiiresti alla kugistad, siis jäävad ensüümid lisamata ja toit seedib aeglasemalt ja puudulikumalt. Lisaks pole maol hambaid, püreelaadset toitu on tal palju lihtsam seedida kui suuri tükke.
Reegel nr 3 – ära söö peale sööki magustoiduks puuvilja, õigemini pole muidugi üldse soovitatav mingit magustoitu süüa, aga puuviljad on eriti halb variant. Nimelt seeduvad erinevad toiduained järjestikuselt, mitte kõik korraga. Kuna puuviljad lähevad eriti kiiresti halvaks, siis kui nad seal sooles viimase tulijana oma järjekorda ootavad, jõuavad nad enne käärima minna kui seedimisele jõuavad (võib eksperimendi mõttes proovida ja vaadata, kas sul on pärast kõhugaasid või mitte). Puuvilju süüa on sellegipoolest tervisik, seega tee seda mitte hiljem kui 30 min enne oma põhisööki.
Reegel nr 4 – minu arvamus piimatoodetest on, et need on saadanast :). Sellegipoolest armastan ma väga jäätist ja pasta peale tahaks ikka mõnikord juustu ka riivida... Räägin, miks ma nii arvan. Inimesed on ainsad imetajad, kes pärast imetamisaega ka edaspidi piima tarbivad (no põhimõtteliselt kass joob ka piima, aga see on omaette teema). Emapiim on aga imikule eluliselt oluline (laps sünnib ilma puhta lehena, tal pole sees ühtegi bakterit, ei head, ega halba – emapiimaga tulevad kaasa esimesed head bakterid, mis tekitavad beebisse immuunsüsteemi, kujuta nüüd ette, et laps saab emapiima asemel kohe töödeldud lehmapiima või mingit pulbrit, mis immunsüsteem sellel lapsel tulevikus olema saab?), kuid suuremaks saades ei ole tal enam piima vaja. Küsid, et kust siis kaltsiumit saab? Aga kust lehm kaltsiumit saab? Heinast, onju. Järelikult on nendes rohelistes võrsetes kaltsiumi piisavalt. Kas oled kunagi kuulnud loomade luude hõrenemisest. Vaevalt. Ja nemad ei joo piima. Head kaltsiumiallikad on muuhulgas brokkoli, lehtkapsas, lillkapsas, päevalilleseemned, seesamiseemned, rohelised herned. Tegelikult on isegi nii, et kuna piim sisaldab fosforit rohkem kui kaltsiumi ning fosfori "kahjutuks tegemisel" kasutab keha kaltsiumi, siis piima joomisel kasutab keha ära kogu piimas oleba kaltsiumi plus võtab veel luudest lisa juurde ka. Ja kui ikkagi on jube tahtmine piimatooteid tarbida, siis neid tuleb teha eradi kõigest muust (nagu eelpool mainisin, siis toit seedub järjekorras) – ehk siis putru ei tohiks keeta piimaga, müsli jogurti või piimaga pole lähedalegi tervislikule hommikusöögile, leiva peale ei tohiks määrida ei võid ega panna juustu, kohvi või tee sisse piima, täiesti hull magustoit on jäätis puuviljadega jne. Kui oled näiteks oma topsi jogurtit sisse kummutanud, siis oota 1-2h, enne kui midagi uut peale sööd.
Reegel nr 5 – ära söö valgurikkaid toite (liha, muna) koos süsivesikuterikaste toitudega (kartul, riis, pasta, leib-sai). See ilmselt tekitab alguses reaktsiooni, et „mismõttes!?“, aga nii on. Kui õigesti mäletan, siis ensüümid, mida kummagi toidugrupi seedimiseks vaja on, on teineteisevaenulikud, ehk siis ensüümid hävitavad teineteist ära ja toit istub seedimata kujul kõhus ning taas kord läheb halvaks. Lisaks on selline ports kehale väga-väga raske seedimiseks, mis tähendab, et kõikidelt muud elufunktioonid kannatavad – sinu päraslõunakooma on justnimelt tingitud raskest lõunasöögist. Mida siis süüa. Kuigi olen lugenud, et ka see pole hea variant, siis vähemvalutum on süüa valgurikkaid ja süsivesikurikkaid toite kõrvuti salatiga (salat ilma koore- või majoneesikastmeta, õliga tehtud).
Reegel nr 6 – püüa mitte jätta söömist hilise õhtu peale. Lugesin just, et pärast kella kuut õhtul väheneb oluliselt sapivedeliku eritumine, ehk siis ülla-ülla, toit istub jälle seedimata kujul kõhus.
Reegel nr 7 – püüa vältida kunstlikke säilitus- ja värvainaed (ehk siis E-sid). Kui poes toodete silte uurima hakkad, siis näed, et neid on seal ikka TOHUTULT, aga anna oma parim. Keha jaoks on need mürgid, võõrkehad, mille vastu tuleb võidelda.
Aga nüüd siis maksapuhastuse juurde. Kasutasin selle tegemiseks Andreas Moritzi raamatu „The Amazing Liver and Gallbladder Flush" saksakeelset tõlget. See on saadaval ingliskeelsena ning lisaks on tal veel palju terviseraamatuid (loen ise praegu raamatut „Timeless secrets of health and rejuvenation“, mis on puhast kulda täis :). Tõlge on mul ilmselt veits konarlik, aga poindist peaks sellegipoolest aru saama. Järgmine lause on nüüd natuke tobe, aga ma ei võta sinu tegude eest vastutust onju :). Ise olen puhastuse läbi teinud praegu kaks korda, mõlemad korral on kive välja tulnud. Kui ka seda teha proovid, siis oleks äge, kui oma kogemust minuga jagaksid.
Aga asja juurde. Paljud usuvad, et sapikivid asuvad ainult sapipõies, kuid see pole nii - nad tekivad eelkõige maksas ning jäävad tihti ka sapijuhasse kinni. Sapikivid maksas on üks peamisi haigestumise põhjuseid, sest maksal on otsene kontroll peaaegu iga keharaku kasvu ja funktsioneerimise üle. Haigused algavad ummistustest sooletraktis, maksas või neerudes ning kui need organid korralikult töötavad on keha võimeline ennast ise kiiresti tervendama.
Sapikivide põhjustatud tagajärgede alla võib panna järgmised: söögiisu tõus, ülekaal, seedehäired, kõhukinnis, kõhupuhitus, nahaprobleemid, tumedad silmaalused, kehv jume, kollakas nahk, õla- ja seljavalu, põlveprobleemid, kaela kangus, lihaste vähenemine, kanged liigesed, liigesevalu, jalgade tuimus, külmad jäsemed, kuuma-külmalained, rasvased juuksed, juuste väljalangemine, hamba- ja igemeteprobleemid, nägemisprobleemid, katt keelel, hemoroidid, song, maksatsirroos, hepatiit, infektsioonid, kõrge kolesterooli tase, impotents, menopausi probleemid, skolioos, astma, osteporoos, vähk, Alzheimeri tõbi, peavalud ja migreen, peapööritused ja uimasus, krooniline väsimus, unetus, õudusunenäod :), hormonaalse tasakaalutus, ärritunud olek, depressioon ja enneaegne vananemine.
Maksa ülesanneteks on keeruliste kemikaalide lõhustamine, valgumolekulide sünteesimine, kolesterooli tootmine, selliste mürkide nagu medikamentid, pestitsiidid, alkohol, tubakas ja keemiliste toidulisandite deaktiveerimine ja eemaldamine. Kõik need mürgid eemaldatakse sapijuha süsteemi kaudu. Terve maks filtreerib igas minutis 1,5 liitrit verd ja toodab kuni 1,5 liitrit sappi päevas. Ilma sapivedelikuta jääksid enamus söödavatest toitainetest kas osaliselt või täielikult seedimata. Näiteks ei suuda peensool kaltsiumit seedida ja imendada ilma piisava sapivedelikuta. Enamus luude hõrenemise probleeme on põhjustatud seedimishäiretst, mitte kaltsiumi vähesusest toidus. Viimase 50 aastaga on peale tulnud suur luude hõrenemise laine – kas see tähendab, et inimesed on lõpetanud kaltsiumi söömise? Viga on ikka inimeste mittetoimivates kehades. Sapikivid tõstavad kahjulike hapete taset, millest osade neutraliseerimiseks on tarvis kaltsiumi, mida siis keha võtab luudest ja hammastest.
Tavaliselt kasvavad sapikivid enne kuskil kaheksa aatat, kui mingeid sümptomeid andma hakkavad. Sapikivid takistavad normaalset sapivedeliku eritust, keha ei suuda seedida ning imendada vitamiine, mineraale ega üleüldse igasugust toitu korralikult. Seedimata toit jääb peen- ning jämesoolde käärima, tekivad toksilised ühendid, mis omakorda siis viivad kõikvõimalike probleemde tekkeni.
Mis põhjustab sapikive? Ebapiisav vee tarbimine, liigsöömine, ebatervislik toitumine, stress, suitsetamine, alkohol, koffeiin. Lisaks – sapikivide tekkimise risk on naistel neli korda suurem kui meestel pluss naistel, kes võtavad pille, on see risk veel suurem.
Kuidas siis puhastus ise käib? Varu endale 7 järjestikust päeva, kus ees ei oota pidusid ega mingeid muid suuremaid ettevõtmisi. Mulle meeldib võtta puhastuseks vahemik esmaspäev kuni pühapäev. Esimesed 5 päeva pead lihtsalt minema tervislikule dieedile – menüüst tuleb KINDLASTI välja jätta kõik loomsed tooted (liha, kana, kala, munad) ja piimatooted (piim, jogurt, juust, või jms), suhkur, valmistoidud, alkohol, kohvi, must ja roheline tee. Jäta ära ka asjad, millele otsa vaadatets tuleb mõte, et ei, see küll tervisele kasulik olla ei saa (šokolaad, saiakesed, krõpsud jms). Tee endale putru (veega ja ilma moosi või hapukooreta!), salateid (kastmeks ainult külmpressitud õlid onju, kui sul muid variante ei ole, siis oliiviõli teeb töö ilusasti ära), juurviljasuppe, tavalise võilevakatte asemel proovi leiva peale panna avokaadot ja kurki (minu lemmik juba pikka aega; nipp kõva avokaadi pehmemaks saamiseks on panna see paberkotti ja kappi seisma, olen ise kasutanud peamiselt rohelise koorega avokaadot), keeda läätsi (sobivad hästi kokku keedetud punapeediga näiteks), ube, aedvilju, söö puuvilju. No ühe sõnaga avasta asju, mida tavaliselt sööma harjunud ei ole. Söödav toit ei tohiks olla väga külm või väga kuum. See ei tohiks olla ka praetud. Söö pigem väikeseid koguseid ja tihedamini. Dieedi mõte on su seedesüsteemi puhastada – kui sul sooled umbes on, siis kustkohast need kivid välja peaksid saama? Tegelikult kirjutab raamatus ka sellest, et enne seda seitset päeva peaks veel eraldi sooltepuhastuse läbi tegema ja soovitab erinevaid variante, aga me oleme Arviga nende koha pealt silma kinni pigistanud, sest nad tunduvad liiga jõhkrad (riitsinusõli või mõrusoola lahuse joomine igal hommikul 3 nädalat järjest näiteks) ning meil see seedimine nii hullus seisus ka ei ole, et kõik sooled vanu jääkaineid täis võiksid olla (vähemalt me loodame).
Aga minnes edasi, siis lisaks joo iga päev ära vähemalt liiter õunamahla – see võib olla enda poolt värskelt pressitud, bioõunamahl või ka lihtsalt tavaline poest ostetud 100%-line õunamahl. Tähtis on, et teda poleks kuidagi vähemhapumaks töödeldud või ohtralt suhkrut lisatud, sest just see hapu on see, mis muudab sapikivid pehmemaks ehk valmistab neid ette väljatulemiseks. Jaota see liiter ühtlaselt päeva peale ära. Lisaks õunamahlale tarbi ja ka korralikult vett (mina olen kuulnud sellist valemit, et 30 ml iga kehakilo kohta, ehk siis kui kaalud näiteks 60 kilo, peaksid tarbima 1,8 liitrit vett päevas; vette võid vabalt (ja on isegi soovitavav) pigistada sidrunit või laimi), juua võid ka taimeteesid.
Kuuendat päeva (minu puhul siis laupäev) alusta kerge pudruga (juhul kui tunned, et tahad hommikusööki). Oleme ise tavaliselt kaerahelbeputru teinud. Siis jätka viimase liitri õunamahla joomisega. Lõunaks auruta/keeda juurvilju ja riisi. Ära söö seda palju ja ära maitsesta seda muu kui soolaga. Minule isklikult riis üldse ei sobi, seega katsetan järgmine kord kas ainult juurikaid või äkki läätsi ka juurde. See lõunasöök peaks sul olema tehtud kella 13:30-ks. Pärast seda võid tarbida ainult vett, ei midagi muud. Ja alates kella kuuest läheb huvitavamaks :)
Kell 18:00 – sega neli supilusikatäit mõrusoola (magneesiumsool, saadaval apteekides) 720 ml veega – sellest portsust peaks sulle jätkuma 4x 180ml jooki. Joo esimene ports (180 ml) kohe ära. See on mõru, nagu nimigi ütleb, aga pressi alla ja võta pärast väike lonks vett peale, et mõru maitse suust ära läheks (vesi tundub pärast seda magus :). Lahus laiendab sapijuha aidatates kividel välja tulla, lisaks läheb sul mingi hetk kõht lahti (ehk siis on hea mõte seda kõike kodus teha, kus WC on koguaeg lähedal). Minul on üsna aeglane seedimine ja minul polegi sel õhtul kõht lahti läinud veel (kuigi peaks), samas Arvil asi töötab, nii et lootus on olemas. Kõhu olukorda leevendab ka selle masseerimine.
Kell 20:00 – joo teine ports mõrusoolalahust.
Kell 21:45 – võta kas greipe (me oleme just neid kasutanud) või ka sidruneid/apelsine ja pressi sealt välja 180ml mahla. Mugav on see valada kuskile pudelisse. Mõõda 120 ml külmpressitud oliiviõli ja sega see mahlaga kokku. Loksuta pudelit korralikult, et nad omavahel seguneksid. See hetk, kui sa neid kokku valad, peaksid juba täielikult valmis olema kohe voodisse minema (ehk siis voodi valmis (tee enndale suhteliselt kõrge peaalune, et ülalkeha oleks kõrgemal), ise valmis (tuduriided seljas, kikud pestud), telku kinni pandud ja ainult öökapi lamp võiks põleda, mida oleks siis lihtne ära kustutada).
Kell 22:00 – Seisa voodi kõrval ja joo oma segu ära (ei pea pudelist jooma, võid klaasi valada, raamat pakub ka, et võid juua kõrrega või joomise ajal nina kinni hoida). Igal juhul on see täpselt nii vastik, kui väga sa õlisid vihkad või armastad. Tsitruseliste mahl küll neutraliseerib õli päris korralikult, aga päris ära ka ikkagi ei peta. Arvi ei pilguta silma ka selle joomisel, aga mina surun ikka pisar silmanurgas sisse. Igal juhul peaksid selle ära tarbima maksimaalselt viie minutiga ja mina soovitan igal juhul ühekorraga sissevalamist. Heida kohe pärast segu ärajoomist pikali. Võid võtta pisut mett ka suhu, et seda õli maitset ja tekstuuri neutraliseerida, liiguta mett suus ringi ja neela siis alla. Voodi kõrvale võiks olla ka varutud klaas vett, kuid seda ei tohiks kohe pärast õli joomist juua (kui siis väike lonks). Mina panen järgmine kord kausi ka igaks juhuks voodi kõrvale, sest eelmine kord läks süda päris pahaks (mis raamatu järgi võib täiesti juhtuda). AGA, esimesed 15 minutit peaksid voodis lebama ülirahulikult, selili, ilma rääkimata, tuba peaks olema täiesti pime. Kui selili kohe üldse ei ole hea, siis keera ennast paremale küljele ja kõverda põlved ülespoole. Raamat väidab, et võid tunda kive liikumas. Ei ole ise tundnud (pigem on mu kõht kõvasti laulnud), aga positiivne mõtlemine ja oma maksale heade mõtete suunamine kindlasti halba ei tee. Kui sul on öösel tunne, et tahad vetsu minna, siis tee seda, aga ülejäänud öö püüa ikkagi rahulikult magada/lesida. Kui pärast õli joomist vetsus hakkad käima, siis hakka oma väljaheiteid jälgima (ma tean, see tundub rõve, aga vastasel juhul sa ei saa teada, kas sul tuli mõni kivi välja või mitte). Kivid peaksid pinnale tulema, neid võib olla väga pisikesi või siis meie näitel kuni herne või rosina suuruseid (raamatu järgi on veel suuremaid näiteid). Kivid on rohekad-kollakad ja näevad sellised ligased välja (ehk ei ole kõvad nagu päriskivid). Nad ei tule kindlasti kõik ühekorraga välja, vaid pikkamisi iga vetsuskäiguga.
Kell 06:00 - ehk järgmisel hommikul joo kolmas kogus mõrusoola. Kui oled väga väsinud, võid minna tagasi magama, kui ei, siis võta sellegipoolest ette mõni rahulikum tegevus (loe raamatut, mediteeri, venita, tee kerget joogat vms).
Kell 08:00 – joo viimane kogus mõrusoola.
Kell 10:00 – võid juua värskelt pressitud mahla (näiteks jälle nendest samadest greipidest, apelsinidest), 30 minuti pärast võid süüa ühe puuvilja (kui sööd pirni või õuna, siis võiksid selle ära koorida) ning omakorda tunni pärast kerge hommikusöögi. Need on kõik sellised, et võid neid teha, aga kui ei tunne, et tahaksid, siis ei pea. Kuna mina olen ennast üsna raskelt tundnud kõhus, siis olen tavaliselt seda söömist edasi lükanud ja lihtsalt vett joonud. Vett peaksid igal juhul päris ohtralt tarbima, et see vesi kõik kivid sooltest kaasa võtaks ja välja uhuks (siin on ainult reegel, et 20 min enne ja pärast mõrusooja joomist ära vett joo).
Raamatus räägib, et võib esineda ka valgeid või pruunikaid kive ning valget või pruuni vahtu, mis on kolesteroolikristallid või lima, mida su keha eraldanud on. Kivide väljatulek võib kesta 5,6 või isegi 12 tundi. Puhastus ei ole ühekordne, vaid peaksid seda tegema iga kolme nädala tagant (või kord kuus) nii kaua, kuni kahel viimasel puhastusel enam ühtegi kivi välja ei tule. Kui oled ühe korra juba protsessi läbi teinud, ei tohiks sa seda pooleli jätta, sest kivid on juba liikuma saanud ja võivad ummistusi tekitada uutes kohtades. Meil õnnestus kivid liikuma saada juba esimese korraga, aga võib minna kuni 3 puhastust, et üldse midagi välja tulema hakkaks, nii et ära anna alla. Kui oled kividest puhtaks saanud, tee seda edaspidi nö hoolduseks iga 6-8 kuu tagant (kui käid oma autoga regulaarselt hoolduses, siiis miks mitte iseennast ka hooldada onju). Kuna su maks on läbi teinud päris raske „operatsiooni“, siis püüa teda ka tuleval nädalal säästa raskest toidust ja alkoholist (ma pole sellega veel väga edukas olnud, aga vähemalt 2-3 esimest päeva olen ikka suutnud tervislikud hoida).
On olemas ka mõned toiduained, mis aitavad jooksvalt igapäevaselt eesolevale puhastusele kaasa: sidrun sinu joogivees, õunad, jõhvikad, kirsid, artišokk ning sellised ravimtaimed nagu võilill ja kurkum. Kivide vältimiseks on hea juua aloe vera mahla (meie saime apteegist 100%-list mahla, mida paneme sortsu oma hommikusse joogivette), tarbida piisavalt vedelikku, vältida alkoholi, kohvi ja muid kofeiini allikaid, mitte üle süüa, soolana kasutada kas puhast meresoola või roosat himaalaja soola, piisavalt und ja trenni, vähe stressi ja mõõdukalt tööd.
Nii et julgustan kõiki proovima, vastan hea meelega küsimustele (nii, kuidas oskan) ja veel parema meelega kuulan kõiki julgete arvamusi ja kogemust, kes selle ette võtnud on.
Saksamaa tegemistest kirjutan ilmselt ca nädala pärast, sest pean veel materjali koguma :)
Head tervist kõigile!
Reegel nr 1 – ära joo mingit vedelikku söögi ajal, vähem kui pool tundi enne sööki ja vähem kui tund aega pärast sööki, sest joodav vedelik lahjendab maomahla ning lahja maomahl ei aita toidu seedimisele kuidagi kaasa. Seedimata toit läheb kõhus halvaks.
Reegel nr 2 – mälu oma toit korralikult läbi. Oled seda juba ilmselt ise ka kuulnud, aga siin on miks – toidu seedimine algab juba suus, kus toit saab endale külge süljes olevad seedeensüümid, kui sa toidu kiiresti alla kugistad, siis jäävad ensüümid lisamata ja toit seedib aeglasemalt ja puudulikumalt. Lisaks pole maol hambaid, püreelaadset toitu on tal palju lihtsam seedida kui suuri tükke.
Reegel nr 3 – ära söö peale sööki magustoiduks puuvilja, õigemini pole muidugi üldse soovitatav mingit magustoitu süüa, aga puuviljad on eriti halb variant. Nimelt seeduvad erinevad toiduained järjestikuselt, mitte kõik korraga. Kuna puuviljad lähevad eriti kiiresti halvaks, siis kui nad seal sooles viimase tulijana oma järjekorda ootavad, jõuavad nad enne käärima minna kui seedimisele jõuavad (võib eksperimendi mõttes proovida ja vaadata, kas sul on pärast kõhugaasid või mitte). Puuvilju süüa on sellegipoolest tervisik, seega tee seda mitte hiljem kui 30 min enne oma põhisööki.
Reegel nr 4 – minu arvamus piimatoodetest on, et need on saadanast :). Sellegipoolest armastan ma väga jäätist ja pasta peale tahaks ikka mõnikord juustu ka riivida... Räägin, miks ma nii arvan. Inimesed on ainsad imetajad, kes pärast imetamisaega ka edaspidi piima tarbivad (no põhimõtteliselt kass joob ka piima, aga see on omaette teema). Emapiim on aga imikule eluliselt oluline (laps sünnib ilma puhta lehena, tal pole sees ühtegi bakterit, ei head, ega halba – emapiimaga tulevad kaasa esimesed head bakterid, mis tekitavad beebisse immuunsüsteemi, kujuta nüüd ette, et laps saab emapiima asemel kohe töödeldud lehmapiima või mingit pulbrit, mis immunsüsteem sellel lapsel tulevikus olema saab?), kuid suuremaks saades ei ole tal enam piima vaja. Küsid, et kust siis kaltsiumit saab? Aga kust lehm kaltsiumit saab? Heinast, onju. Järelikult on nendes rohelistes võrsetes kaltsiumi piisavalt. Kas oled kunagi kuulnud loomade luude hõrenemisest. Vaevalt. Ja nemad ei joo piima. Head kaltsiumiallikad on muuhulgas brokkoli, lehtkapsas, lillkapsas, päevalilleseemned, seesamiseemned, rohelised herned. Tegelikult on isegi nii, et kuna piim sisaldab fosforit rohkem kui kaltsiumi ning fosfori "kahjutuks tegemisel" kasutab keha kaltsiumi, siis piima joomisel kasutab keha ära kogu piimas oleba kaltsiumi plus võtab veel luudest lisa juurde ka. Ja kui ikkagi on jube tahtmine piimatooteid tarbida, siis neid tuleb teha eradi kõigest muust (nagu eelpool mainisin, siis toit seedub järjekorras) – ehk siis putru ei tohiks keeta piimaga, müsli jogurti või piimaga pole lähedalegi tervislikule hommikusöögile, leiva peale ei tohiks määrida ei võid ega panna juustu, kohvi või tee sisse piima, täiesti hull magustoit on jäätis puuviljadega jne. Kui oled näiteks oma topsi jogurtit sisse kummutanud, siis oota 1-2h, enne kui midagi uut peale sööd.
Reegel nr 5 – ära söö valgurikkaid toite (liha, muna) koos süsivesikuterikaste toitudega (kartul, riis, pasta, leib-sai). See ilmselt tekitab alguses reaktsiooni, et „mismõttes!?“, aga nii on. Kui õigesti mäletan, siis ensüümid, mida kummagi toidugrupi seedimiseks vaja on, on teineteisevaenulikud, ehk siis ensüümid hävitavad teineteist ära ja toit istub seedimata kujul kõhus ning taas kord läheb halvaks. Lisaks on selline ports kehale väga-väga raske seedimiseks, mis tähendab, et kõikidelt muud elufunktioonid kannatavad – sinu päraslõunakooma on justnimelt tingitud raskest lõunasöögist. Mida siis süüa. Kuigi olen lugenud, et ka see pole hea variant, siis vähemvalutum on süüa valgurikkaid ja süsivesikurikkaid toite kõrvuti salatiga (salat ilma koore- või majoneesikastmeta, õliga tehtud).
Reegel nr 6 – püüa mitte jätta söömist hilise õhtu peale. Lugesin just, et pärast kella kuut õhtul väheneb oluliselt sapivedeliku eritumine, ehk siis ülla-ülla, toit istub jälle seedimata kujul kõhus.
Reegel nr 7 – püüa vältida kunstlikke säilitus- ja värvainaed (ehk siis E-sid). Kui poes toodete silte uurima hakkad, siis näed, et neid on seal ikka TOHUTULT, aga anna oma parim. Keha jaoks on need mürgid, võõrkehad, mille vastu tuleb võidelda.
Aga nüüd siis maksapuhastuse juurde. Kasutasin selle tegemiseks Andreas Moritzi raamatu „The Amazing Liver and Gallbladder Flush" saksakeelset tõlget. See on saadaval ingliskeelsena ning lisaks on tal veel palju terviseraamatuid (loen ise praegu raamatut „Timeless secrets of health and rejuvenation“, mis on puhast kulda täis :). Tõlge on mul ilmselt veits konarlik, aga poindist peaks sellegipoolest aru saama. Järgmine lause on nüüd natuke tobe, aga ma ei võta sinu tegude eest vastutust onju :). Ise olen puhastuse läbi teinud praegu kaks korda, mõlemad korral on kive välja tulnud. Kui ka seda teha proovid, siis oleks äge, kui oma kogemust minuga jagaksid.
Aga asja juurde. Paljud usuvad, et sapikivid asuvad ainult sapipõies, kuid see pole nii - nad tekivad eelkõige maksas ning jäävad tihti ka sapijuhasse kinni. Sapikivid maksas on üks peamisi haigestumise põhjuseid, sest maksal on otsene kontroll peaaegu iga keharaku kasvu ja funktsioneerimise üle. Haigused algavad ummistustest sooletraktis, maksas või neerudes ning kui need organid korralikult töötavad on keha võimeline ennast ise kiiresti tervendama.
Sapikivide põhjustatud tagajärgede alla võib panna järgmised: söögiisu tõus, ülekaal, seedehäired, kõhukinnis, kõhupuhitus, nahaprobleemid, tumedad silmaalused, kehv jume, kollakas nahk, õla- ja seljavalu, põlveprobleemid, kaela kangus, lihaste vähenemine, kanged liigesed, liigesevalu, jalgade tuimus, külmad jäsemed, kuuma-külmalained, rasvased juuksed, juuste väljalangemine, hamba- ja igemeteprobleemid, nägemisprobleemid, katt keelel, hemoroidid, song, maksatsirroos, hepatiit, infektsioonid, kõrge kolesterooli tase, impotents, menopausi probleemid, skolioos, astma, osteporoos, vähk, Alzheimeri tõbi, peavalud ja migreen, peapööritused ja uimasus, krooniline väsimus, unetus, õudusunenäod :), hormonaalse tasakaalutus, ärritunud olek, depressioon ja enneaegne vananemine.
Maksa ülesanneteks on keeruliste kemikaalide lõhustamine, valgumolekulide sünteesimine, kolesterooli tootmine, selliste mürkide nagu medikamentid, pestitsiidid, alkohol, tubakas ja keemiliste toidulisandite deaktiveerimine ja eemaldamine. Kõik need mürgid eemaldatakse sapijuha süsteemi kaudu. Terve maks filtreerib igas minutis 1,5 liitrit verd ja toodab kuni 1,5 liitrit sappi päevas. Ilma sapivedelikuta jääksid enamus söödavatest toitainetest kas osaliselt või täielikult seedimata. Näiteks ei suuda peensool kaltsiumit seedida ja imendada ilma piisava sapivedelikuta. Enamus luude hõrenemise probleeme on põhjustatud seedimishäiretst, mitte kaltsiumi vähesusest toidus. Viimase 50 aastaga on peale tulnud suur luude hõrenemise laine – kas see tähendab, et inimesed on lõpetanud kaltsiumi söömise? Viga on ikka inimeste mittetoimivates kehades. Sapikivid tõstavad kahjulike hapete taset, millest osade neutraliseerimiseks on tarvis kaltsiumi, mida siis keha võtab luudest ja hammastest.
Tavaliselt kasvavad sapikivid enne kuskil kaheksa aatat, kui mingeid sümptomeid andma hakkavad. Sapikivid takistavad normaalset sapivedeliku eritust, keha ei suuda seedida ning imendada vitamiine, mineraale ega üleüldse igasugust toitu korralikult. Seedimata toit jääb peen- ning jämesoolde käärima, tekivad toksilised ühendid, mis omakorda siis viivad kõikvõimalike probleemde tekkeni.
Mis põhjustab sapikive? Ebapiisav vee tarbimine, liigsöömine, ebatervislik toitumine, stress, suitsetamine, alkohol, koffeiin. Lisaks – sapikivide tekkimise risk on naistel neli korda suurem kui meestel pluss naistel, kes võtavad pille, on see risk veel suurem.
Kuidas siis puhastus ise käib? Varu endale 7 järjestikust päeva, kus ees ei oota pidusid ega mingeid muid suuremaid ettevõtmisi. Mulle meeldib võtta puhastuseks vahemik esmaspäev kuni pühapäev. Esimesed 5 päeva pead lihtsalt minema tervislikule dieedile – menüüst tuleb KINDLASTI välja jätta kõik loomsed tooted (liha, kana, kala, munad) ja piimatooted (piim, jogurt, juust, või jms), suhkur, valmistoidud, alkohol, kohvi, must ja roheline tee. Jäta ära ka asjad, millele otsa vaadatets tuleb mõte, et ei, see küll tervisele kasulik olla ei saa (šokolaad, saiakesed, krõpsud jms). Tee endale putru (veega ja ilma moosi või hapukooreta!), salateid (kastmeks ainult külmpressitud õlid onju, kui sul muid variante ei ole, siis oliiviõli teeb töö ilusasti ära), juurviljasuppe, tavalise võilevakatte asemel proovi leiva peale panna avokaadot ja kurki (minu lemmik juba pikka aega; nipp kõva avokaadi pehmemaks saamiseks on panna see paberkotti ja kappi seisma, olen ise kasutanud peamiselt rohelise koorega avokaadot), keeda läätsi (sobivad hästi kokku keedetud punapeediga näiteks), ube, aedvilju, söö puuvilju. No ühe sõnaga avasta asju, mida tavaliselt sööma harjunud ei ole. Söödav toit ei tohiks olla väga külm või väga kuum. See ei tohiks olla ka praetud. Söö pigem väikeseid koguseid ja tihedamini. Dieedi mõte on su seedesüsteemi puhastada – kui sul sooled umbes on, siis kustkohast need kivid välja peaksid saama? Tegelikult kirjutab raamatus ka sellest, et enne seda seitset päeva peaks veel eraldi sooltepuhastuse läbi tegema ja soovitab erinevaid variante, aga me oleme Arviga nende koha pealt silma kinni pigistanud, sest nad tunduvad liiga jõhkrad (riitsinusõli või mõrusoola lahuse joomine igal hommikul 3 nädalat järjest näiteks) ning meil see seedimine nii hullus seisus ka ei ole, et kõik sooled vanu jääkaineid täis võiksid olla (vähemalt me loodame).
Aga minnes edasi, siis lisaks joo iga päev ära vähemalt liiter õunamahla – see võib olla enda poolt värskelt pressitud, bioõunamahl või ka lihtsalt tavaline poest ostetud 100%-line õunamahl. Tähtis on, et teda poleks kuidagi vähemhapumaks töödeldud või ohtralt suhkrut lisatud, sest just see hapu on see, mis muudab sapikivid pehmemaks ehk valmistab neid ette väljatulemiseks. Jaota see liiter ühtlaselt päeva peale ära. Lisaks õunamahlale tarbi ja ka korralikult vett (mina olen kuulnud sellist valemit, et 30 ml iga kehakilo kohta, ehk siis kui kaalud näiteks 60 kilo, peaksid tarbima 1,8 liitrit vett päevas; vette võid vabalt (ja on isegi soovitavav) pigistada sidrunit või laimi), juua võid ka taimeteesid.
Kuuendat päeva (minu puhul siis laupäev) alusta kerge pudruga (juhul kui tunned, et tahad hommikusööki). Oleme ise tavaliselt kaerahelbeputru teinud. Siis jätka viimase liitri õunamahla joomisega. Lõunaks auruta/keeda juurvilju ja riisi. Ära söö seda palju ja ära maitsesta seda muu kui soolaga. Minule isklikult riis üldse ei sobi, seega katsetan järgmine kord kas ainult juurikaid või äkki läätsi ka juurde. See lõunasöök peaks sul olema tehtud kella 13:30-ks. Pärast seda võid tarbida ainult vett, ei midagi muud. Ja alates kella kuuest läheb huvitavamaks :)
Kell 18:00 – sega neli supilusikatäit mõrusoola (magneesiumsool, saadaval apteekides) 720 ml veega – sellest portsust peaks sulle jätkuma 4x 180ml jooki. Joo esimene ports (180 ml) kohe ära. See on mõru, nagu nimigi ütleb, aga pressi alla ja võta pärast väike lonks vett peale, et mõru maitse suust ära läheks (vesi tundub pärast seda magus :). Lahus laiendab sapijuha aidatates kividel välja tulla, lisaks läheb sul mingi hetk kõht lahti (ehk siis on hea mõte seda kõike kodus teha, kus WC on koguaeg lähedal). Minul on üsna aeglane seedimine ja minul polegi sel õhtul kõht lahti läinud veel (kuigi peaks), samas Arvil asi töötab, nii et lootus on olemas. Kõhu olukorda leevendab ka selle masseerimine.
Kell 20:00 – joo teine ports mõrusoolalahust.
Kell 21:45 – võta kas greipe (me oleme just neid kasutanud) või ka sidruneid/apelsine ja pressi sealt välja 180ml mahla. Mugav on see valada kuskile pudelisse. Mõõda 120 ml külmpressitud oliiviõli ja sega see mahlaga kokku. Loksuta pudelit korralikult, et nad omavahel seguneksid. See hetk, kui sa neid kokku valad, peaksid juba täielikult valmis olema kohe voodisse minema (ehk siis voodi valmis (tee enndale suhteliselt kõrge peaalune, et ülalkeha oleks kõrgemal), ise valmis (tuduriided seljas, kikud pestud), telku kinni pandud ja ainult öökapi lamp võiks põleda, mida oleks siis lihtne ära kustutada).
Kell 22:00 – Seisa voodi kõrval ja joo oma segu ära (ei pea pudelist jooma, võid klaasi valada, raamat pakub ka, et võid juua kõrrega või joomise ajal nina kinni hoida). Igal juhul on see täpselt nii vastik, kui väga sa õlisid vihkad või armastad. Tsitruseliste mahl küll neutraliseerib õli päris korralikult, aga päris ära ka ikkagi ei peta. Arvi ei pilguta silma ka selle joomisel, aga mina surun ikka pisar silmanurgas sisse. Igal juhul peaksid selle ära tarbima maksimaalselt viie minutiga ja mina soovitan igal juhul ühekorraga sissevalamist. Heida kohe pärast segu ärajoomist pikali. Võid võtta pisut mett ka suhu, et seda õli maitset ja tekstuuri neutraliseerida, liiguta mett suus ringi ja neela siis alla. Voodi kõrvale võiks olla ka varutud klaas vett, kuid seda ei tohiks kohe pärast õli joomist juua (kui siis väike lonks). Mina panen järgmine kord kausi ka igaks juhuks voodi kõrvale, sest eelmine kord läks süda päris pahaks (mis raamatu järgi võib täiesti juhtuda). AGA, esimesed 15 minutit peaksid voodis lebama ülirahulikult, selili, ilma rääkimata, tuba peaks olema täiesti pime. Kui selili kohe üldse ei ole hea, siis keera ennast paremale küljele ja kõverda põlved ülespoole. Raamat väidab, et võid tunda kive liikumas. Ei ole ise tundnud (pigem on mu kõht kõvasti laulnud), aga positiivne mõtlemine ja oma maksale heade mõtete suunamine kindlasti halba ei tee. Kui sul on öösel tunne, et tahad vetsu minna, siis tee seda, aga ülejäänud öö püüa ikkagi rahulikult magada/lesida. Kui pärast õli joomist vetsus hakkad käima, siis hakka oma väljaheiteid jälgima (ma tean, see tundub rõve, aga vastasel juhul sa ei saa teada, kas sul tuli mõni kivi välja või mitte). Kivid peaksid pinnale tulema, neid võib olla väga pisikesi või siis meie näitel kuni herne või rosina suuruseid (raamatu järgi on veel suuremaid näiteid). Kivid on rohekad-kollakad ja näevad sellised ligased välja (ehk ei ole kõvad nagu päriskivid). Nad ei tule kindlasti kõik ühekorraga välja, vaid pikkamisi iga vetsuskäiguga.
Kell 06:00 - ehk järgmisel hommikul joo kolmas kogus mõrusoola. Kui oled väga väsinud, võid minna tagasi magama, kui ei, siis võta sellegipoolest ette mõni rahulikum tegevus (loe raamatut, mediteeri, venita, tee kerget joogat vms).
Kell 08:00 – joo viimane kogus mõrusoola.
Kell 10:00 – võid juua värskelt pressitud mahla (näiteks jälle nendest samadest greipidest, apelsinidest), 30 minuti pärast võid süüa ühe puuvilja (kui sööd pirni või õuna, siis võiksid selle ära koorida) ning omakorda tunni pärast kerge hommikusöögi. Need on kõik sellised, et võid neid teha, aga kui ei tunne, et tahaksid, siis ei pea. Kuna mina olen ennast üsna raskelt tundnud kõhus, siis olen tavaliselt seda söömist edasi lükanud ja lihtsalt vett joonud. Vett peaksid igal juhul päris ohtralt tarbima, et see vesi kõik kivid sooltest kaasa võtaks ja välja uhuks (siin on ainult reegel, et 20 min enne ja pärast mõrusooja joomist ära vett joo).
Raamatus räägib, et võib esineda ka valgeid või pruunikaid kive ning valget või pruuni vahtu, mis on kolesteroolikristallid või lima, mida su keha eraldanud on. Kivide väljatulek võib kesta 5,6 või isegi 12 tundi. Puhastus ei ole ühekordne, vaid peaksid seda tegema iga kolme nädala tagant (või kord kuus) nii kaua, kuni kahel viimasel puhastusel enam ühtegi kivi välja ei tule. Kui oled ühe korra juba protsessi läbi teinud, ei tohiks sa seda pooleli jätta, sest kivid on juba liikuma saanud ja võivad ummistusi tekitada uutes kohtades. Meil õnnestus kivid liikuma saada juba esimese korraga, aga võib minna kuni 3 puhastust, et üldse midagi välja tulema hakkaks, nii et ära anna alla. Kui oled kividest puhtaks saanud, tee seda edaspidi nö hoolduseks iga 6-8 kuu tagant (kui käid oma autoga regulaarselt hoolduses, siiis miks mitte iseennast ka hooldada onju). Kuna su maks on läbi teinud päris raske „operatsiooni“, siis püüa teda ka tuleval nädalal säästa raskest toidust ja alkoholist (ma pole sellega veel väga edukas olnud, aga vähemalt 2-3 esimest päeva olen ikka suutnud tervislikud hoida).
On olemas ka mõned toiduained, mis aitavad jooksvalt igapäevaselt eesolevale puhastusele kaasa: sidrun sinu joogivees, õunad, jõhvikad, kirsid, artišokk ning sellised ravimtaimed nagu võilill ja kurkum. Kivide vältimiseks on hea juua aloe vera mahla (meie saime apteegist 100%-list mahla, mida paneme sortsu oma hommikusse joogivette), tarbida piisavalt vedelikku, vältida alkoholi, kohvi ja muid kofeiini allikaid, mitte üle süüa, soolana kasutada kas puhast meresoola või roosat himaalaja soola, piisavalt und ja trenni, vähe stressi ja mõõdukalt tööd.
Nii et julgustan kõiki proovima, vastan hea meelega küsimustele (nii, kuidas oskan) ja veel parema meelega kuulan kõiki julgete arvamusi ja kogemust, kes selle ette võtnud on.
Saksamaa tegemistest kirjutan ilmselt ca nädala pärast, sest pean veel materjali koguma :)
Head tervist kõigile!
1 Kommentar:
Nautisin väga erinevaid tähelepanekuid seedimise kohta. Näiteks olin kuulnud, et söögi ajal ei tohiks juua, aga nüüd sain ka põhjuse teada. Loen praegu ühte raamatut ayurveda kaudu, siin on ka kirjas erinevatest tüüpidest (vata, pitta, kapha). Mingi tõetera on siin kindlasti sees. Aga üleüldse peaksime me nädalavahetuseks ühe kokkusaamise korraldama:)
Kommentar veröffentlichen